App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
2022 3A Metro League Fastpitch Softball
SHARE
Tue, May 10 - Fri, May 13
Southwest Athletic Complex (SWAC)
May 13
  
May 13
  
May 10
Play-In at Higher Seed
  
May 11
  
May 11
  
May 13
  
May 13
 
         
#1 14 Nathan Hale 13
6 Eastside Cathol 18
         
      
#A 11 Ingraham 12
14 Nathan Hale 14
    
#5 6 Eastside Cathol 5
3 Ballard 19
      
                
   
#11 6 Eastside Cathol 18
7 Chief Sealth 23
    
#2 10 Seattle Prep. 13
7 Chief Sealth 17
    
#9 3 Ballard 8
2 Bishop Blanchet 4
   
          
#6 7 Chief Sealth 3
2 Bishop Blanchet 15
     
#13 7 Chief Sealth 18
9 Garfield 3
              
  
#12 5 West Seattle 5
9 Garfield 8
     
#3 13 Rainier Beach 0
5 West Seattle 24
       
#15 3 Ballard 1
1 Roosevelt 7
    
#B 13 Rainier Beach 20
12 Cleveland 7
    
#7 5 West Seattle 3
4 Holy Names Acad 13
     
              
#16 6 Eastside Cathol 7
5 West Seattle 11
       
#4 9 Garfield 14
8 Lincoln (Seattl 4
    
#10 4 Holy Names Acad 0
1 Roosevelt 10
   
          
#8 9 Garfield 2
1 Roosevelt 22
     
              
#14 2 Bishop Blanchet 2
4 Holy Names Acad 7
                 
                  
Click on game box for more game details.
May 13
  
May 13
  
May 10
Play-In at Higher Seed
  
May 11
  
May 11
  
May 13
  
May 13
 
         
#1 14 Nathan Hale 13
6 Eastside Cathol 18
         
      
#A 11 Ingraham 12
14 Nathan Hale 14
    
#5 6 Eastside Cathol 5
3 Ballard 19
      
                
   
#11 6 Eastside Cathol 18
7 Chief Sealth 23
    
#2 10 Seattle Prep. 13
7 Chief Sealth 17
    
#9 3 Ballard 8
2 Bishop Blanchet 4
   
          
#6 7 Chief Sealth 3
2 Bishop Blanchet 15
     
#13 7 Chief Sealth 18
9 Garfield 3
              
  
#12 5 West Seattle 5
9 Garfield 8
     
#3 13 Rainier Beach 0
5 West Seattle 24
       
#15 3 Ballard 1
1 Roosevelt 7
    
#B 13 Rainier Beach 20
12 Cleveland 7
    
#7 5 West Seattle 3
4 Holy Names Acad 13
     
              
#16 6 Eastside Cathol 7
5 West Seattle 11
       
#4 9 Garfield 14
8 Lincoln (Seattl 4
    
#10 4 Holy Names Acad 0
1 Roosevelt 10
   
          
#8 9 Garfield 2
1 Roosevelt 22
     
              
#14 2 Bishop Blanchet 2
4 Holy Names Acad 7
                 
                  
Tap game box for more game details.
 
Tuesday, May 10, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
B 4:00 PM
Southeast Athletic Complex
Rainier Beach 20
@Cleveland 7
Rainier Beach to #3 Out
A 4:00 PM
North West Athletic Complex
Ingraham 12
@Nathan Hale 14
Nathan Hale to #1 Out
 
Wednesday, May 11, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 1:30 PM
SWAC 1
Nathan Hale 13
@Eastside Catholic 18
Eastside Catholic to #5 Out
#2 1:30 PM
SWAC 2
Seattle Prep. 13
@Chief Sealth 17
Chief Sealth to #6 Out
#4 1:30 PM
SWAC 3
Garfield 14
@Lincoln (Seattle) 4
Garfield to #8 Out
#3 3:30 PM
SWAC 2
Rainier Beach 0
@West Seattle 24
West Seattle to #7 Out
#5 3:30 PM
SWAC 1
Eastside Catholic 5
@Ballard 19
Ballard to #9 Eastside Catholic to #11
#6 5:30 PM
SWAC 2
Chief Sealth 3
@Bishop Blanchet 15
Bishop Blanchet to #9 Chief Sealth to #11
#8 5:30 PM
SWAC 1
Garfield 2
@Roosevelt 22
Roosevelt to #10 Garfield to #12
#7 7:30 PM
SWAC 1
West Seattle 3
@Holy Names Acad 13
Holy Names Acad to #10 West Seattle to #12
 
Friday, May 13, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#11 1:30 PM
SWAC 1
Eastside Catholic 18
@Chief Sealth 23
Chief Sealth to #13 Eastside Catholic to #16
#12 1:30 PM
SWAC 2
West Seattle 5
@Garfield 8
Garfield to #13 West Seattle to #16
#9 3:30 PM
SWAC 1
Ballard 8
@Bishop Blanchet 4
Ballard to #15 Bishop Blanchet to #14
#10 3:30 PM
SWAC 2
Holy Names Acad 0
@Roosevelt 10
Roosevelt to #15 Holy Names Acad to #14
#13 5:30 PM
SWAC 2
Chief Sealth 18
@Garfield 3
Fifth Place Sixth Place
#14 5:30 PM
SWAC 1
Bishop Blanchet 2
@Holy Names Acad 7
Third Place Fourth Place
#16 5:30 PM
SWAC 3
Eastside Catholic 7
@West Seattle 11
Seventh Place Eighth Place
#15 7:30 PM
SWAC 1
Ballard 1
@Roosevelt 7
First Place Second Place
2022 3A Metro League
Fastpitch Softball
Southwest Athletic Complex (SWAC)
Tue, May 10 - Fri, May 13

Director:
Jon Hughes
Jchughes@seattleschools.org
Tickets are available digitally via

https://seattleschools.hometownticketing.com/embed/all

Walk-up cash sales will also be available

Team Awards

Top 8 Advance to District 2 3A
- SeaKing - Tournament

First Place
Winner Game 15
Second Place
Loser Game 15
Third Place
Winner Game 14
Fourth Place
Loser Game 14
Fifth Place
Winner Game 13
Sixth Place
Loser Game 13
Seventh Place
Winner Game 16
Eighth Place
Loser Game 16

Tournament Seeding

1Metro #1Roosevelt
2Metro #2Bishop Blanchet
3Metro #3Ballard
4Metro #4Holy Names Academy
5Metro #5West Seattle
6Metro #6Eastside Catholic
7Metro #7Chief Sealth
8Metro #8Lincoln (Seattle)
9Metro #9Garfield
10Metro #10Seattle Prep.
11Metro #11Ingraham
12Metro #12Cleveland
13Metro #13Rainier Beach
14Metro #14Nathan Hale