App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
2022 3A Boys State Basketball
SHARE
Tue, Feb 22 - Sat, Mar 5
February 22
PLAY-IN
  
February 25-26
REGIONALS
  
March 2
Tacoma Dome
  
March 3
Tacoma Dome
  
March 4
Tacoma Dome
  
March 5
Tacoma Dome
 
   
#1 8 Timberline 58
1 Garfield 90
  
#9 14 Eastside Cathol 48
3 O'Dea 44
         
       
#13 14 Eastside Cathol 50
5 Seattle Prep 55
      
             
           
#19 5 Seattle Prep 34
2 Auburn 45
   
   
#2 7 Mt. Spokane 69
2 Auburn 58
  
#10 15 Kennewick 33
2 Auburn 69
        
       
#14 2 Auburn 64
1 Garfield 60
     
            
#23 2 Auburn 58
4 Rainier Beach 48
   
#3 6 Gig Harbor 61
3 O'Dea 51
  
#11 12 Ferris 45
4 Rainier Beach 58
       
       
#15 4 Rainier Beach 65
6 Gig Harbor 60
     
             
           
#20 4 Rainier Beach 53
7 Mt. Spokane 50
   
   
#4 5 Seattle Prep 60
4 Rainier Beach 31
  
#12 9 Mountlake Terra 65
8 Timberline 62
        
       
#16 9 Mountlake Terra 45
7 Mt. Spokane 70
     
#A 17 Shorecrest 57
16 Kelso 79
           
#22 5 Seattle Prep 76
7 Mt. Spokane 69
  
#5 16 Kelso 65
9 Mountlake Terra 67
          
             
           
#17 14 Eastside Cathol 55
1 Garfield 73
   
#B 18 Ferndale 62
15 Kennewick 80
             
#21 1 Garfield 80
9 Mountlake Terra 56
  
#6 15 Kennewick 61
10 Lake Washington 54
          
          
#18 6 Gig Harbor 71
9 Mountlake Terra 73
  
#C 19 Spanaway Lake 48
14 Eastside Cathol 76
             
  
#7 14 Eastside Cathol 68
11 Mount Tahoma 51
           
              
               
#D 20 Evergreen (Van) 53
13 Arlington 73
               
  
#8 13 Arlington 45
12 Ferris 64
            
              
               
Click on game box for more game details.
February 22
PLAY-IN
  
February 25-26
REGIONALS
  
March 2
Tacoma Dome
  
March 3
Tacoma Dome
  
March 4
Tacoma Dome
  
March 5
Tacoma Dome
 
   
#1 8 Timberline 58
1 Garfield 90
  
#9 14 Eastside Cathol 48
3 O'Dea 44
         
       
#13 14 Eastside Cathol 50
5 Seattle Prep 55
      
             
           
#19 5 Seattle Prep 34
2 Auburn 45
   
   
#2 7 Mt. Spokane 69
2 Auburn 58
  
#10 15 Kennewick 33
2 Auburn 69
        
       
#14 2 Auburn 64
1 Garfield 60
     
            
#23 2 Auburn 58
4 Rainier Beach 48
   
#3 6 Gig Harbor 61
3 O'Dea 51
  
#11 12 Ferris 45
4 Rainier Beach 58
       
       
#15 4 Rainier Beach 65
6 Gig Harbor 60
     
             
           
#20 4 Rainier Beach 53
7 Mt. Spokane 50
   
   
#4 5 Seattle Prep 60
4 Rainier Beach 31
  
#12 9 Mountlake Terra 65
8 Timberline 62
        
       
#16 9 Mountlake Terra 45
7 Mt. Spokane 70
     
#A 17 Shorecrest 57
16 Kelso 79
           
#22 5 Seattle Prep 76
7 Mt. Spokane 69
  
#5 16 Kelso 65
9 Mountlake Terra 67
          
             
           
#17 14 Eastside Cathol 55
1 Garfield 73
   
#B 18 Ferndale 62
15 Kennewick 80
             
#21 1 Garfield 80
9 Mountlake Terra 56
  
#6 15 Kennewick 61
10 Lake Washington 54
          
          
#18 6 Gig Harbor 71
9 Mountlake Terra 73
  
#C 19 Spanaway Lake 48
14 Eastside Cathol 76
             
  
#7 14 Eastside Cathol 68
11 Mount Tahoma 51
           
              
               
#D 20 Evergreen (Van) 53
13 Arlington 73
               
  
#8 13 Arlington 45
12 Ferris 64
            
              
               
Tap game box for more game details.
 
Tuesday, February 22, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
D 6:00 PM
Arlington HS
Evergreen (Van) 53
@Arlington 73
Arlington to #8 Out
A 7:00 PM
Kelso HS
Shorecrest 57
@Kelso 79
Kelso to #5 Out
B 7:00 PM
Kennewick HS
Ferndale 62
@Kennewick 80
Kennewick to #6 Out
C 8:00 PM
Eastside Catholic HS
Spanaway Lake 48
@Eastside Catholic 76
Eastside Catholic to #7 Out
 
Friday, February 25, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 6:00 PM
Puyallup HS
Mt. Spokane 69
@Auburn 58
Mt. Spokane to #16 Auburn to #10
#6 6:00 PM
Bellevue College
Kennewick 61
@Lake Washington 54
Kennewick to #10 Out
#7 8:00 PM
Foss HS
Eastside Catholic 68
@Mount Tahoma 51
Eastside Catholic to #9 Out
 
Saturday, February 26, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 10:00 AM
Bellevue College
Gig Harbor 61
@O'Dea 51
Gig Harbor to #15 O'Dea to #9
#5 10:00 AM
Jackson HS
Kelso 65
@Mountlake Terrace 67
Mountlake Terrace to #12 Out
#4 12:00 PM
Lake Washington HS
Seattle Prep 60
@Rainier Beach 31
Seattle Prep to #13 Rainier Beach to #11
#8 4:00 PM
Central Valley HS
Arlington 45
@Ferris 64
Ferris to #11 Out
#1 6:00 PM
Bellevue College
Timberline 58
@Garfield 90
Garfield to #14 Timberline to #12
 
Wednesday, March 2, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 9:00 AM
Tacoma Dome
Eastside Catholic 48
@O'Dea 44
Eastside Catholic to #13 Out
#10 10:30 AM
Tacoma Dome
Kennewick 33
@Auburn 69
Auburn to #14 Out
#11 12:15 PM
Tacoma Dome
Ferris 45
@Rainier Beach 58
Rainier Beach to #15 Out
#12 2:00 PM
Tacoma Dome
Mountlake Terrace 65
@Timberline 62
Mountlake Terrace to #16 Out
 
Thursday, March 3, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 9:00 AM
Tacoma Dome
Eastside Catholic 50
@Seattle Prep 55
Seattle Prep to #19 Eastside Catholic to #17
#14 10:30 AM
Tacoma Dome
Auburn 64
@Garfield 60
Auburn to #19 Garfield to #17
#15 12:15 PM
Tacoma Dome
Rainier Beach 65
@Gig Harbor 60
Rainier Beach to #20 Gig Harbor to #18
#16 2:00 PM
Tacoma Dome
Mountlake Terrace 45
@Mt. Spokane 70
Mt. Spokane to #20 Mountlake Terrace to #18
 
Friday, March 4, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 9:00 AM
Tacoma Dome
Eastside Catholic 55
@Garfield 73
Garfield to #21 Out
#18 10:30 AM
Tacoma Dome
Gig Harbor 71
@Mountlake Terrace 73
Mountlake Terrace to #21 Out
#19 3:45 PM
Tacoma Dome
Seattle Prep 34
@Auburn 45
Auburn to #23 Seattle Prep to #22
#20 5:30 PM
Tacoma Dome
Rainier Beach 53
@Mt. Spokane 50
Rainier Beach to #23 Mt. Spokane to #22
 
Saturday, March 5, 2022
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#21 8:00 AM
Tacoma Dome
Garfield 80
@Mountlake Terrace 56
Fourth Place Sixth Place
#22 11:15 AM
Tacoma Dome
Seattle Prep 76
@Mt. Spokane 69
Third Place Fifth Place
#23 7:00 PM
Tacoma Dome
Auburn 58
@Rainier Beach 48
First Place Second Place
2022 3A Boys State Basketball
Tue, Feb 22 - Sat, Mar 5

Director:
Andy Barnes
abarnes@wiaa.com
test

DOWNLOAD
the WIAA Live App for easy access to brackets and game results.

Trophies

First Place
Winner Game 23
Second Place
Loser Game 23
Third Place
Winner Game 22
Fourth Place
Winner Game 21
Fifth Place
Loser Game 22
Sixth Place
Loser Game 21

Tournament Seeding

1Seed 1Garfield
2Seed 2Auburn
3Seed 3O'Dea
4Seed 4Rainier Beach
5Seed 5Seattle Prep.
6Seed 6Gig Harbor
7Seed 7Mt Spokane
8Seed 8Timberline
9Seed 9Mountlake Terrace
10Seed 10Lake Washington
11Seed 11Mt. Tahoma
12Seed 12Ferris
13Seed 13Arlington
14Seed 14Eastside Catholic
15Seed 15Kennewick
16Seed 16Kelso
17Seed 17Shorecrest
18Seed 18Ferndale
19Seed 19Spanaway Lake
20Seed 20Evergreen (Van)