App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
2021 Metro League 3A Volleyball
SHARE
Tue, Nov 2 - Mon, Nov 8
Finals at Chief Sealth HS & Denny MS
November 2
Hosted by top 4 seeds
Lakeside, Seattle Prep,
Roosevelt, Nathan Hale
  
November 4
Sites TBD
Site 1: Games 9 & 16
Site 2: Games 10 & 17
Site 3: Games 11 & 18
Site 4: Games 12 & 19
  
November 6
Chief Sealth HS &
Denny International MS
  
Nov 6 & Nov 8
Chief Sealth HS &
Holy Names Academy
 
#1 5 Holy Names Acad 2
4 West Seattle 3
         
         
  
#9 4 West Seattle 0
1 Lakeside (Sea) 3
     
#27 3 Bishop Blanchet 3
1 Roosevelt 0
#2 10 Rainier Beach 0
1 Lakeside (Sea) 3
       
       
     
#13 1 Lakeside (Sea) 3
3 Bishop Blanchet 0
   
#3 6 Garfield 0
3 Bishop Blanchet 3
        
        
  
#10 3 Bishop Blanchet 3
2 Nathan Hale 0
      
#4 9 Franklin 0
2 Nathan Hale 3
        
        
        
#15 1 Lakeside (Sea) 3
2 Seattle Prep. 0
#5 7 Chief Sealth 3
3 Lincoln (Seattl 1
        
        
  
#11 7 Chief Sealth 0
2 Seattle Prep. 3
      
#6 8 Ballard 0
2 Seattle Prep. 3
        
        
     
#14 2 Seattle Prep. 3
1 Roosevelt 1
   
#7 5 Ingraham 0
4 Eastside Cathol 3
        
       
#26 2 Nathan Hale 2
7 Chief Sealth 3
  
#12 4 Eastside Cathol 1
1 Roosevelt 3
     
#8 11 Cleveland 0
1 Roosevelt 3
       
       
#28 5 Holy Names Acad 3
2 Nathan Hale 0
        
   
#16 5 Holy Names Acad 3
10 Rainier Beach 0
     
     
#20 5 Holy Names Acad 3
9 Franklin 0
   
        
   
#17 6 Garfield 1
9 Franklin 3
     
        
#22 5 Holy Names Acad 3
3 Lincoln (Seattl 0
        
   
#18 3 Lincoln (Seattl 3
8 Ballard 0
     
     
#21 3 Lincoln (Seattl 3
5 Ingraham 0
   
        
   
#19 5 Ingraham 3
11 Cleveland 0
     
         
     
#23 4 West Seattle 3
2 Nathan Hale 1
   
         
        
#25 4 West Seattle 0
4 Eastside Cathol 3
      
#24 7 Chief Sealth 0
4 Eastside Cathol 3
  
        
         
Click on game box for more game details.
November 2
Hosted by top 4 seeds
Lakeside, Seattle Prep,
Roosevelt, Nathan Hale
  
November 4
Sites TBD
Site 1: Games 9 & 16
Site 2: Games 10 & 17
Site 3: Games 11 & 18
Site 4: Games 12 & 19
  
November 6
Chief Sealth HS &
Denny International MS
  
Nov 6 & Nov 8
Chief Sealth HS &
Holy Names Academy
 
#1 5 Holy Names Acad 2
4 West Seattle 3
         
         
  
#9 4 West Seattle 0
1 Lakeside (Sea) 3
     
#27 3 Bishop Blanchet 3
1 Roosevelt 0
#2 10 Rainier Beach 0
1 Lakeside (Sea) 3
       
       
     
#13 1 Lakeside (Sea) 3
3 Bishop Blanchet 0
   
#3 6 Garfield 0
3 Bishop Blanchet 3
        
        
  
#10 3 Bishop Blanchet 3
2 Nathan Hale 0
      
#4 9 Franklin 0
2 Nathan Hale 3
        
        
        
#15 1 Lakeside (Sea) 3
2 Seattle Prep. 0
#5 7 Chief Sealth 3
3 Lincoln (Seattl 1
        
        
  
#11 7 Chief Sealth 0
2 Seattle Prep. 3
      
#6 8 Ballard 0
2 Seattle Prep. 3
        
        
     
#14 2 Seattle Prep. 3
1 Roosevelt 1
   
#7 5 Ingraham 0
4 Eastside Cathol 3
        
       
#26 2 Nathan Hale 2
7 Chief Sealth 3
  
#12 4 Eastside Cathol 1
1 Roosevelt 3
     
#8 11 Cleveland 0
1 Roosevelt 3
       
       
#28 5 Holy Names Acad 3
2 Nathan Hale 0
        
   
#16 5 Holy Names Acad 3
10 Rainier Beach 0
     
     
#20 5 Holy Names Acad 3
9 Franklin 0
   
        
   
#17 6 Garfield 1
9 Franklin 3
     
        
#22 5 Holy Names Acad 3
3 Lincoln (Seattl 0
        
   
#18 3 Lincoln (Seattl 3
8 Ballard 0
     
     
#21 3 Lincoln (Seattl 3
5 Ingraham 0
   
        
   
#19 5 Ingraham 3
11 Cleveland 0
     
         
     
#23 4 West Seattle 3
2 Nathan Hale 1
   
         
        
#25 4 West Seattle 0
4 Eastside Cathol 3
      
#24 7 Chief Sealth 0
4 Eastside Cathol 3
  
        
         
Tap game box for more game details.
 
Tuesday, November 2, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 5:00 PM
Lakeside HS
Holy Names Acad 2
@West Seattle 3
West Seattle to #9 Holy Names Acad to #16
#3 5:00 PM
Nathan Hale HS
Garfield 0
@Bishop Blanchet 3
Bishop Blanchet to #10 Garfield to #17
#5 5:00 PM
Seattle Prep HS
Chief Sealth 3
@Lincoln (Seattle) 1
Chief Sealth to #11 Lincoln (Seattle) to #18
#7 5:00 PM
Roosevelt HS
Ingraham 0
@Eastside Catholic 3
Eastside Catholic to #12 Ingraham to #19
#2 7:00 PM
Lakeside HS
Rainier Beach 0
@Lakeside (Sea) 3
Lakeside (Sea) to #9 Rainier Beach to #16
#4 7:00 PM
Nathan Hale HS
Franklin 0
@Nathan Hale 3
Nathan Hale to #10 Franklin to #17
#6 7:00 PM
Seattle Prep HS
Ballard 0
@Seattle Prep. 3
Seattle Prep. to #11 Ballard to #18
#8 7:00 PM
Roosevelt HS
Cleveland 0
@Roosevelt 3
Roosevelt to #12 Cleveland to #19
 
Thursday, November 4, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#18 5:00 PM
Seattle Prep HS
Lincoln (Seattle) 3
@Ballard 0
Lincoln (Seattle) to #21 Out
#16 5:00 PM
Lakeside HS (Sea)
Holy Names Acad 3
@Rainier Beach 0
Holy Names Acad to #20 Out
#17 5:00 PM
Nathan Hale HS
Garfield 1
@Franklin 3
Franklin to #20 Out
#19 5:00 PM
Roosevelt HS
Ingraham 3
@Cleveland 0
Ingraham to #21 Out
#11 7:00 PM
Seattle Prep HS
Chief Sealth 0
@Seattle Prep. 3
Seattle Prep. to #14 Chief Sealth to #24
#9 7:00 PM
Lakeside HS (Sea)
West Seattle 0
@Lakeside (Sea) 3
Lakeside (Sea) to #13 West Seattle to #23
#10 7:00 PM
Nathan Hale HS
Bishop Blanchet 3
@Nathan Hale 0
Bishop Blanchet to #13 Nathan Hale to #23
#12 7:00 PM
Roosevelt HS
Eastside Catholic 1
@Roosevelt 3
Roosevelt to #14 Eastside Catholic to #24
 
Saturday, November 6, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#20 8:00 AM
Chief Sealth HS
Holy Names Acad 3
@Franklin 0
Holy Names Acad to #22 Out
#21 8:00 AM
Denny MS
Lincoln (Seattle) 3
@Ingraham 0
Lincoln (Seattle) to #22 Out
#13 10:15 AM
Chief Sealth HS
Lakeside (Sea) 3
@Bishop Blanchet 0
Lakeside (Sea) to #15 Bishop Blanchet to #27
#14 10:15 AM
Denny MS
Seattle Prep. 3
@Roosevelt 1
Seattle Prep. to #15 Roosevelt to #27
#23 12:30 PM
West Seattle Hs
West Seattle 3
@Nathan Hale 1
West Seattle to #25 Nathan Hale to #26
#24 2:45 PM
West Seattle HS
Chief Sealth 0
@Eastside Catholic 3
Eastside Catholic to #25 Chief Sealth to #26
#22 3:00 PM
Chief Sealth HS
Holy Names Acad 3
@Lincoln (Seattle) 0
Holy Names Acad to #28 Out
#26 5:00 PM
West Seattle HS
Nathan Hale 2
@Chief Sealth 3
Seventh Place Nathan Hale to #28
#27 5:00 PM
Chief Sealth HS
Bishop Blanchet 3
@Roosevelt 0
Third Place Fourth Place
#15 7:00 PM
Chief Sealth HS
Lakeside (Sea) 3
@Seattle Prep. 0
First Place Second Place
 
Monday, November 8, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#25 5:00 PM
Holy Names Academy
West Seattle 0
@Eastside Catholic 3
Fifth Place Sixth Place
#28 7:00 PM
Holy Names Academy
Holy Names Acad 3
@Nathan Hale 0
Eighth Place Out
2021 Metro League
3A Volleyball
Finals at Chief Sealth HS & Denny MS
Tue, Nov 2 - Mon, Nov 8

Director:
Lacey London
llondon@holynames-sea.org

Advancing

Top 8 to Sea-King District Tournament

First Place
Winner Game 15
Second Place
Loser Game 15
Third Place
Winner Game 27
Fourth Place
Loser Game 27
Fifth Place
Winner Game 25
Sixth Place
Loser Game 25
Seventh Place
Winner Game 26
Eighth Place
Winner Game 28

Tournament Seeding

1Sound #1Roosevelt
1Mountain #1Lakeside (Sea)
2Mountain #2Seattle Prep.
2Sound #2Nathan Hale
3Sound #3Lincoln (Seattle)
3Mountain #3Bishop Blanchet
4Sound #4West Seattle
4Mountain #4Eastside Catholic
5Sound #5Ingraham
5Mountain #5Holy Names Academy
6Sound #6Garfield
7Sound #7Chief Sealth
8Sound #8Ballard
9Sound #9Franklin
10Sound #10Rainier Beach
11Sound #11Cleveland