WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Eastside Catholic
  • Bellevue
  • Roosevelt
  • Seattle Prep.
  • Interlake
  • Bishop Blanchet
  • Lakeside (Sea)
  • Ballard
  • Lake Washington
  • Bainbridge
  • Nathan Hale
  • West Seattle
2019 3A SeaKing District Volleyball
SHARE

2019 3A SeaKing

District Volleyball

Lakeside & Sammamish High Schools
Thu, Nov 14 - Sat, Nov 16

District 2 Contact

Director: Tom & Marilyn Doyle
1012 110th Ave SE
Bellevue, WA 98004-6809
E-Mail: seaking2@juno.com
Phone: (425) 646-1584
Fax: (425) 646-1821

Tournament Director

Rick O EMail:roleary@lwsd.org

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults/Students w/out ASB $7

Students w/ASB $5

Seniors & Elem. $5

Under 6 yrs Free

Cheerleaders in uniform will be admitted free.

Note: We will not be accepting checks for payment of the admission fee.

Tournament Seeding

1Metro #1Eastside Catholic
2KingCo #1Bellevue
3Metro #2Roosevelt
4Metro #3Seattle Prep.
5KingCo #2Interlake
6Metro #4Bishop Blanchet
7Metro #5Lakeside (Sea)
8Metro #6Ballard
9KingCo #3Lake Washington
10Metro #7Bainbridge
11Metro #8Nathan Hale
12Metro #9West Seattle
Thu, Nov 14 - Sat, Nov 16
Lakeside & Sammamish High Schools
November 16
  
November 16
  
November 14
  
November 14
  
November 16
  
November 16
 
      
#1 11 Nathan Hale 0
6 Bishop Blanchet 3
         
        
#5 6 Bishop Blanchet 1
3 Roosevelt 3
      
              
      
#2 10 Bainbridge 0
7 Lakeside (Sea) 3
    
#9 3 Roosevelt 3
7 Lakeside (Sea) 2
   
   
#11 6 Bishop Blanchet 3
2 Bellevue 0
    
#6 7 Lakeside (Sea) 3
2 Bellevue 2
     
            
#13 6 Bishop Blanchet 2
5 Interlake 3
    
#3 12 West Seattle 1
5 Interlake 3
       
#15 3 Roosevelt 2
1 Eastside Cathol 3
  
#12 5 Interlake 3
8 Ballard 0
    
#7 5 Interlake 0
4 Seattle Prep. 3
     
           
     
#4 9 Lake Washington 0
8 Ballard 3
    
#10 4 Seattle Prep. 0
1 Eastside Cathol 3
   
        
#8 8 Ballard 1
1 Eastside Cathol 3
     
            
#14 7 Lakeside (Sea) 3
4 Seattle Prep. 1
              
               

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 5 to State)

Champion
Winner Game 15
Second Place
Loser Game 15
Third Place
Winner Game 14
Fourth Place
Loser Game 14
Fifth Place
Winner Game 13
Thu, Nov 14 - Sat, Nov 16
Lakeside & Sammamish High Schools
November 16
  
November 16
  
November 14
  
November 14
  
November 16
  
November 16
 
      
#1 11 Nathan Hale 0
6 Bishop Blanchet 3
         
        
#5 6 Bishop Blanchet 1
3 Roosevelt 3
      
              
      
#2 10 Bainbridge 0
7 Lakeside (Sea) 3
    
#9 3 Roosevelt 3
7 Lakeside (Sea) 2
   
   
#11 6 Bishop Blanchet 3
2 Bellevue 0
    
#6 7 Lakeside (Sea) 3
2 Bellevue 2
     
            
#13 6 Bishop Blanchet 2
5 Interlake 3
    
#3 12 West Seattle 1
5 Interlake 3
       
#15 3 Roosevelt 2
1 Eastside Cathol 3
  
#12 5 Interlake 3
8 Ballard 0
    
#7 5 Interlake 0
4 Seattle Prep. 3
     
           
     
#4 9 Lake Washington 0
8 Ballard 3
    
#10 4 Seattle Prep. 0
1 Eastside Cathol 3
   
        
#8 8 Ballard 1
1 Eastside Cathol 3
     
            
#14 7 Lakeside (Sea) 3
4 Seattle Prep. 1
              
               
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 5 to State)

Champion
Winner Game 15
Second Place
Loser Game 15
Third Place
Winner Game 14
Fourth Place
Loser Game 14
Fifth Place
Winner Game 13
 
Thursday, November 14, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 5:30 PM
Lakeside HS (Sea)
West Seattle 1
@Interlake 3
Interlake to #7 Out
#4 5:30 PM
Lakeside HS (Sea)
Lake Washington 0
@Ballard 3
Ballard to #8 Out
#1 5:30 PM
Sammamish HS
Nathan Hale 0
@Bishop Blanchet 3
Bishop Blanchet to #5 Out
#2 5:30 PM
Sammamish HS
Bainbridge 0
@Lakeside (Sea) 3
Lakeside (Sea) to #6 Out
#7 7:30 PM
Lakeside HS (Sea)
Interlake 0
@Seattle Prep. 3
Seattle Prep. to #10 Interlake to #12
#8 7:30 PM
Lakeside HS (Sea)
Ballard 1
@Eastside Catholic 3
Eastside Catholic to #10 Ballard to #12
#5 7:30 PM
Sammamish HS
Bishop Blanchet 1
@Roosevelt 3
Roosevelt to #9 Bishop Blanchet to #11
#6 7:30 PM
Sammamish HS
Lakeside (Sea) 3
@Bellevue 2
Lakeside (Sea) to #9 Bellevue to #11
 
Saturday, November 16, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 11:00 AM
Sammamish HS
Roosevelt 3
@Lakeside (Sea) 2
Roosevelt to #15 Lakeside (Sea) to #14
#10 11:00 AM
Sammamish HS
Seattle Prep. 0
@Eastside Catholic 3
Eastside Catholic to #15 Seattle Prep. to #14
#11 1:00 PM
Sammamish HS
Bishop Blanchet 3
@Bellevue 0
Bishop Blanchet to #13 Out
#12 1:00 PM
Sammamish HS
Interlake 3
@Ballard 0
Interlake to #13 Out
#13 3:00 PM
Sammamish HS
Bishop Blanchet 2
@Interlake 3
Fifth Place Out
#14 5:30 PM
Sammamish HS
Lakeside (Sea) 3
@Seattle Prep. 1
Third Place Fourth Place
#15 7:30 PM
Sammamish HS
Roosevelt 2
@Eastside Catholic 3
Champion Second Place