League
3A
3A
sch:O
O'Dea Fighting Irish
802 Terry Ave
Seattle, WA   98104
Close School Popup

Boys

Baseball
Basketball
Boys Lacrosse
Football
Golf
Soccer
Swim & Dive
Tennis
Track
Wrestling
X-Country
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Silver Sponsor
Girls Tennis
Metro -
   Conf.  Overall
 WLWL
Lakeside3040
Nathan Hale3031
Bishop Blanchet2030
Seattle Prep.2031
Eastside Cath2123
West Seattle2121
Ingraham2122
Bainbridge1131
Cleveland1213
Chief Sealth1213
Franklin1212
Roosevelt1212
Holy Names Acad0212
Garfield0212
Ballard0212
Rainier Beach0304


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Mar 18
Final
Scored By: Amelia.Aamot
4Ballard
1Chief Sealth *


Final
Scored By: Bird.Folsom
5Lakeside
0Nathan Hale *


Final
Scored By: Kerry.Loveland
5Bishop Blanchet
0Roosevelt *


Tuesday, Mar 19
Final
Scored By: Trista.Campbell
4Ingraham
1Eastside Cath *


Final
Scored By: Irvin.MacQuarrie
5Franklin
0Rainier Beach *


Final
Scored By: Roger.Yakagumich
2West Seattle
3Cleveland *


Final
Scored By: Dori.Bennett
1Chief Sealth
4Nathan Hale *


Final
Scored By: Brian.Elsner
2Holy Names Acad
3Seattle Prep. *


Final
Scored By: Jennifer.Shorr
3Lakeside
2Bainbridge *


Wednesday, Mar 20
Final
Scored By: Stella.McClure
3Roosevelt
2Garfield *


Final
Scored By: Kevin.Todd1
5Bishop Blanchet
0Ballard *


Thursday, Mar 21
Final
Scored By: Peter.Sennhauser
5Eastside Cath
0Franklin *


Final
Scored By: Traci.Huffer
2Ingraham
3West Seattle *


Final
Scored By: Amelia.Aamot
0Rainier Beach
5Chief Sealth *


Final
Scored By: Dori.Bennett
2Cleveland
3Nathan Hale *


Final
Scored By: Sally.Revere
2Holy Names Acad
3Lakeside *


Friday, Mar 22
Awaiting Score
Roosevelt
Chief Sealth *


SWAC
Awaiting Score
Garfield
West Seattle *


LinlnPrk
Final
Scored By: Kerry.Loveland
0Eastside Cath
5Bishop Blanchet *


ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Girls Tennis Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Seattle Prep. Opponent  
Mon, Mar 11 Seattle Prep. 2 Mercer Island 4
Wed, Mar 13 Seattle Prep. 5 Ingraham 0
* Thu, Mar 14 Seattle Prep. 5 Roosevelt 0
* Tue, Mar 19 Seattle Prep. 3 Holy Names Academy 2

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Mon, Mar 25 Nathan Hale
3:30 PM Away Meadowbr
* Fri, Mar 29 Ballard
4:00 PM Home LWoodlnd
* Mon, Apr 1 Garfield
3:30 PM Away AmyYee
* Wed, Apr 3 Lakeside
4:00 PM Away Lower Wood
Fri, Apr 5 West Seattle
4:00 PM Home LWoodlnd
* Wed, Apr 10 Bainbridge
3:30 PM Away BainbrHS
Thu, Apr 11 Eastside Catholic
3:30 PM Away Tam O'Shan
* Wed, Apr 17 Bishop Blanchet
4:00 PM Home LWoodlnd

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Apr 29, 12:00 AM
Apr 30, 12:00 AM
May 1, 12:00 AM
May 3, 12:00 AM
Metro Team Tournament
 

Copyright 2007-2016 MetroLeagueWA.org
Advertising Privacy Policy