League
3A
3A
sch:O
O'Dea Fighting Irish
802 Terry Ave
Seattle, WA   98104
Close School Popup

Boys

Baseball
Basketball
Boys Lacrosse
Football
Golf
Soccer
Swim & Dive
Tennis
Track
Wrestling
X-Country
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Brent Wolters - Silver GIF
Girls Soccer
Metro -
 LeagueOverall
 WLTWLT
Seattle Prep.300700
Holy Names Acad201511
Lakeside111323
Chief Sealth100230
Roosevelt100150
West Seattle100401
Ballard100230
Franklin100310
Bishop Blanchet120240
Eastside Cath120330
Ingraham011141
Garfield001211
O'Dea000000
Cleveland010120
Nathan Hale020140
Rainier Beach010030
Bainbridge030131


Metro - Mountain
 LeagueOverall
 WLTWLT
Seattle Prep.300700
Holy Names Acad201511
Lakeside111323
Bishop Blanchet120240
Eastside Cath120330
Bainbridge030131


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Sep 18
Final
Scored By: Andy.Hendricks
1Bishop Blanchet
4Seattle Prep. *


Final
Scored By: Derrek.Falor
0Eastside Cath
5Lakeside *


Final
Scored By: Todd.Veenhuizen
1Nathan Hale
4West Seattle *


Final
Scored By: Mark.Megathlin
1Cleveland
2Franklin *


Final
Scored By: David.Lugo
2Roosevelt
3Garfield *


Final
Scored By: Daniel.Pulse
0Ingraham
3Ballard *


Final
Scored By: Uchenna.Aroh
7Chief Sealth
3Rainier Beach *


Final
Scored By: Katie.Drovdahl
3Holy Names Acad
0Bainbridge *


Thursday, Sep 20
Final
Scored By: Shelley.Beck
3Seattle Prep.
0Eastside Cath *


Final
Scored By: Stanley.Holmes
0Nathan Hale
1Roosevelt *


Final
Scored By: Todd.Veenhuizen
0Ingraham
3West Seattle *


Final
Scored By: David.Lugo
0Ballard
1Garfield *


Final
Scored By: Nils.Dahlgren
1Bainbridge
2Bishop Blanchet *


Friday, Sep 21
Final
Scored By: Derrek.Falor
1Holy Names Acad
1Lakeside *


Saturday, Sep 22
Final
Scored By: Chalise.Baysa
1Ballard
2North Creek *


ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Girls Soccer Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Seattle Prep. Opponent  
Tue, Sep 4 Seattle Prep. 5 Union 2
Wed, Sep 5 Seattle Prep. 5 Bellevue 0
Sat, Sep 8 Seattle Prep. 3 Gonzaga Preparatory School 1
Tue, Sep 11 Seattle Prep. 4 Roosevelt 1
* Fri, Sep 14 Seattle Prep. 2 Lakeside 1
* Tue, Sep 18 Seattle Prep. 4 Bishop Blanchet 1
* Thu, Sep 20 Seattle Prep. 3 Eastside Catholic 0

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Tue, Sep 25 Bainbridge
3:30 PM Home LWoodlnd
* Thu, Sep 27 Holy Names Academy
3:30 PM Away MllrPlyf
* Tue, Oct 2 Lakeside
3:30 PM Home LWoodlnd
* Thu, Oct 4 Bishop Blanchet
6:30 PM Away BBHS
Fri, Oct 5 Thomas Jefferson
3:30 PM Away TJHS
* Tue, Oct 9 Eastside Catholic
3:30 PM Home LWoodlnd
* Thu, Oct 11 Bainbridge
6:00 PM Away BainbrHS
* Tue, Oct 16 Holy Names Academy
3:30 PM Home LWoodlnd
Fri, Oct 19 Ballard
4:30 PM Away BallrdHS

Post Season (If Qualified)

Post Season schedule is not yet available.
 

Copyright 2007-2016 MetroLeagueWA.org
Advertising Privacy Policy