Metro Volleyball
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos


Playoff BracketsMore Brackets...
3A3A State Volleyball
2021 All League Honors
Nov 23, 2021 12:35 PM
Mountain Division All-Leauge Awards
TeamAthleteSchoolPositionGrade
MVPRebecca DePencier PiñeroLakesideOH11
1stSophia BroesamleLakesideOH11
1stEmily DeanLakesideSetter11
1stTéa BosanacSeattle PrepMB10
1stAva CussacBishop BlanchetOpp11
1stYazzy MohammudLakesideMB11
1stBella MeyersEastside CatholicOH11
1stAve KitionaSeattle PrepOH12
1stElla PeterchakHoly Names AcademySetter12
1stMalai RichardsonBishop BlanchetOH12
2nd Mary PowellEastside CatholicLibero12
2nd AK ShortBishop BlanchetMB11
2nd Ava BerardSeattle Prep OH11
2nd Ryan GarciaHoly Names AcademySetter12
2nd Ally BushLakesideLibero11
2nd Annika KinerkBishop BlanchetOH12
2nd Riley WestbyEastside CatholicOH12
2nd Emergy Cocks LakesideOpp11
HMMaura ManskerBishop BlanchetLibero11
HMLeila HosnBishop BlanchetSetter12
HMLola TogiaEastside CatholicSetter9
HMClaire MurawskiEastside CatholicMiddle12
HMLydia AielloEastside CatholicOpp12
HMCliodhna McGuiganHoly Names AcademyLibero12
HMMolly MurphyHoly Names AcademyOH12
HMPiper StoulilHoly Names AcademyMiddle12
HMHannah DeGrootSeattle PrepMB11
HMMadi JohnsonSeattle PrepSetter12
Team Sportsmanship Award:Holy Names Academy
Coach of the Year:Jeff Kim, Lakeside School
Sound Division All-Leauge Awards
TeamAthleteSchoolPositionGrade
MVPEva AtkinsRooseveltOH12
1stNicole KwatinetzGarfieldOH10
1stAbby YunLincolnOH11
1stDylan TurnerWest SeattleOH12
1stSadie MillerWest SeattleOH9
1stVivian BaileyIngrahamMB12
1stNikko AllenRooseveltMB11
1stLai'Lani BlanchardClevelandMB12
1stHelen BlansLincolnOPP12
1stLauren GuiseRooseveltS12
1stAmy LeRainier BeachS12
1stAcacia ChiddixIngrahamL12
1stHannah OgbornRooseveltL/OH12
1stJosie AdamsonBallardL11
2nd Lily SprolesIngrahamOH12
2nd Chelsea RobinsonLincolnOH11
2nd Eva TaylorFranklinOH12
2nd Jadalynn Niko-SemoRainier BeachOH12
2nd Olivia ScobeeNathan HaleOH12
2nd Imbie JonesGarfieldMB11
2nd Quinn SalterIngrahamMB12
2nd Sophie WassonLincolnMB11
2nd Lila BeachWest SeattleOPP12
2nd Ciona AntolinNathan HaleOPP12
2nd Judayah DavisFranklinS12
2nd Ani ShepmanGarfieldL11
2nd Loretta PhilpWest SeattleL10
2nd Ella TraceyRooseveltDS12
2nd Sheyla PerezChief SealthDS12
2nd Danae SarvisChief SealthS12
HMTaya Blankenship-PoydrasGarfieldOPP10
HMElla DeinerIngrahamOH11
HMAudrey Anderson LincolnMB11
HMAlivia GoetzRoosveltMB12
HMTrinity MackayWest SeattleMB12
HMCharlotte LindowChief SealthS/OH9
HMMelina LiIngrahamS/OPP9
HMBryanna SaeleeRainier BeachOPP12
HMElla MorrisLincolnS11
HMSarah Perez OlmedoClevelandS12
HMZoe BowlesLincolnL11
HMBella CamilonClevelandDS12
HMErica Guerrero-MartinezRainier BeachDS12
Team Sportsmanship Award:Cleveland
Coach of the Year:Bronson Young, Ingraham
2019 Metro All League Honors
Nov 18, 2019 1:43 PM
Mountain Division All-League Awards
TeamAthleteSchoolPosition Grade
MVPSophia MeyersEastside CatholicOH12
1st Tara ReynoldsEastside CatholicS12
1st Rebecca DePencier PiñeroLakesideOH9
1st McKenna DorschtSeattle PrepMB11
1st Olivia TwilleyBishop BlanchetL12
1st Claire FilarskiSeattle PrepS/OH12
1st Erin DroppelmanBishop BlanchetS12
1st Kayla RichardsonBishop BlanchetOH12
1st Claire DonovanEastside CatholicL11
2ndCourtney BacichEastside CatholicOH12
2ndAllie WildsmithBainbridgeMB10
2ndCatherine MaderLakesideMB11
2ndClaire Fitzgerald Holy Names AcademyMB11
2ndLauren SneiferHoly Names AcademyL12
2ndClaire RamquistBishop BlanchetOH12
2ndGracie SylviaSeattle PrepMB12
2ndJulia JakubikBainbridgeOH12
HMElla PeterchakHoly Names AcademyS10
HMRieko WellingtonSeattle PrepL11
HMSamantha O'ConnorLakesideOH10
HMPaige BoumaBainbridgeS12
HMNatalie CirellaEastside CatholicMB11
HMKaitlin FlinnBishop BlanchetMB12
HMAnnika KinerkBishop BlanchetMB12
HMHana McFarlane Bishop BlanchetRS12
HMRebecca RomanBainbridgeS9
HMKailyn WestbyEastside CatholicMB11
HMEmily DeanLakesideS9
HMNoel DavisHoly Names AcademyOH11
HMBridget DayHoly Names AcademyOH11
HMYazzy MuhammadLakesideMB9
Team Sportsmanship Award:Holy Names Academy
Coach of the Year:Marcene Sullivan, Seattle Prep
Sound Division All-League Awards
TeamAthleteSchoolPosition Grade
MVPRosie OgbornRooseveltS12
1stEve ElmoreChief SealthOH12
1stKristiane MaynardBallardOH11
1stNalaya HongvilayBallardOH12
1stWen EckelbergClevelandM12
1stCamille DuckettRooseveltM12
1st Leandra LortzRooseveltOH12
1stEva AtkinsRooseveltM10
1stNina ZupanicFranklinS11
1stMorgan UrdanNathan HaleOH11
1stLucia RezjekGarfieldS11
1stPhoebe FrankGarfieldL11
1stKambel FiserWest SeattleS11
1stMary CarlsenWest SeattleL11
1stMolly RamsayIngrahamOH11
2ndJordyn StocksNathan HaleL12
2ndTakiyah WardRainier BeachM12
2ndJane FixGarfieldM11
2ndHelen BlansLincolnM10
2ndSydney PattersonChief SealthM11
2ndRiley SellerBallardM12
2ndAmy LeRainier BeachS12
2ndHannah OgbornRooseveltL10
2ndTaylor BaileyRooseveltOpp11
2ndStella SterkGarfieldOH11
2ndClaire BeckerGarfieldOH12
2ndOctavia HoffmanGarfieldOH11
2nd Kelly BeckerGarfieldDS12
2nd Zoe WangIngrahamM11
2nd Lily SprolesIngrahamOH10
HMAva KlubbardGarfieldS12
HMRuby KaillGarfieldOpp10
HMDylan TurnerWest SeattleOH10
HMVivian BaileyIngraham M10
HMJazmyn BallRainier BeachOH12
HMRegina LandonRainier BeachL12
HMCia BellClevelandS12
HMSara TranClevelandOpp12
HMSami DammandRooseveltOH11
HMMyhanh WongFrankinMB12
HMJordan BrownFrankinMB12
HMEva TaylorFrankinOH10
HMCaleigh DetelsLincolnOpp10
HMIllasia BennettWest SeattleOH11
HMOlivia ScobeeNathan HaleOH/L10
HMLaila ErdmanChief SealthOH11
HMJayne AstleIngraham Opp12
Team Sportsmanship Award:Lincoln
Coach of the Year:Cata Catibayan, Rainier Beach