League
3A
3A
sch:O
O'Dea Fighting Irish
802 Terry Ave
Seattle, WA   98104
Close School Popup

Boys

Baseball
Basketball
Boys Lacrosse
Football
Golf
Soccer
Swim & Dive
Tennis
Track
Wrestling
X-Country
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Home Valuation 2.18
Metro Contacts
Home   |   Our League   |   League Contacts   |   Website Contacts   |   Directions   |   Officials

A
West Seattle High School
Jasmyne Agregado
Fall Cheer: Head Coach
Winter Cheer: Head Coach
Seattle Prep. High School
Ed Aguiar
Volleyball: Coach
Lakeside High School
Bryce Aktepy
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Chief Sealth High School
Alex Alicea
Softball: Head Coach
Girls Slowpitch Softball: Head Coach
Ballard High School
Kyla Alvarenga-Beech
Girls Soccer: Coach
Rainier Beach High School
Blake Anderson
Baseball: Head Coach
O'Dea High School
Jeff Anderson
Boys Wrestling: Head Coach
Bainbridge High School
Kaleb Anderson
Boys Basketball: Coach
Eastside Catholic High School
Mark Anderson
Softball: Head Coach
Cleveland High School
Paul Arnold
Girls Track: Head Coach
Rainier Beach High School
Uchenna Aroh
Girls Soccer: Head Coach
Bainbridge High School
Dominique Atherley
Volleyball: Head Coach
B
Ballard High School
Brad Baker
Boys Basketball: Coach
Bainbridge High School
Haylee Baker
Softball: Head Coach
O'Dea High School
Nick Baker
Football: Coach
Roosevelt High School
Mike Ball
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
West Seattle High School
Echo Balliett
Gymnastics: Head Coach
Franklin High School
David Barfield
Co-Ed Tennis: Head Coach
Chief Sealth High School
Lisa Bartel
Athletic Secretary
Franklin High School
Fred Bauer
Unified Soccer: Head Coach
West Seattle High School
Kyle Baylor
Volleyball: Coach
O'Dea High School
David Bazzi
Boys Cross Country: Head Coach
Bainbridge High School
Bruce Beall
Boys Crew: Head Coach
Eastside Catholic High School
Shelley Beck
Girls Soccer: Head Coach
Nathan Hale High School
Dori Bennett
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Co-Ed Tennis: Head Coach
Holy Names Academy High School
Devon Bentley
Volleyball: Coach
Bishop Blanchet High School
Jen Berard
Volleyball: Head Coach
Seattle Prep. High School
Andy Bernard
Boys Swim: Head Coach
Rainier Beach High School
Mike Betha
Boys Basketball: Head Coach
Bainbridge High School
Cody Blackmore
Football: Coach
Ingraham High School
Jacob Bloom
Boys Soccer: Coach
Roosevelt High School
Alexis Bonbright
Gymnastics: Head Coach
Lakeside High School
Eric Booker
Boys Basketball: Coach
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Nathan Hale High School
Keith Bosley
Baseball: Head Coach
O'Dea High School
Gabi Botello
Athletic Secretary
Garfield High School
Eric Brandt
Volleyball: Coach
Ingraham High School
Heatherann Brauer
Girls Ultimate Frisbee: Head Coach
Ballard High School
Brook Brayman
Girls Swim: Head Coach
Rainier Beach High School
Derrick Brito
Boys Track: Head Coach
Ballard High School
Mike Broom
Boys Basketball: Head Coach
Chief Sealth High School
Chris Broveleit
Girls Soccer: Head Coach
Ingraham High School
Geoff Brown
Baseball: Head Coach
Bainbridge High School
Sarah Bullock
Athletic Secretary
Girls Swim: Head Coach
Cleveland High School
Nathan Burdick
Girls Swim: Head Coach
Ballard High School
Samantha Burnstead
Cheer: Head Coach
Fall Cheer: Head Coach
Nathan Hale High School
Gene Burt
Volleyball: Head Coach
Cleveland High School
Renee Busch
Fall Cheer: Head Coach
Winter Cheer: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Luciano Busilacchi
Boys Soccer: Coach
O'Dea High School
Vince Butorac
Boys Track: Head Coach
Lakeside High School
Peter Byerlein
Boys Tennis: Coach
Girls Tennis: Coach
Bainbridge High School
Karen Byers
Girls Basketball: Head Coach
C
Rainier Beach High School
Paige Calcagni
Softball: Head Coach
Ingraham High School
Jon Calderwood
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Seattle Prep. High School
Teresa Caluori
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Ryan Camden
Boys Soccer: Head Coach
Rainier Beach High School
Cata Catibayan
Volleyball: Head Coach
Eastside Catholic High School
Courtney Christie
Winter Cheer: Head Coach
Cleveland High School
Megan Claus
Softball: Head Coach
Ballard High School
Chris Clonch
Boys Soccer: Coach
Ballard High School
Ron Coacher
Boys Basketball: Coach
Garfield High School
Mary Cohan
Girls Soccer: Coach
Roosevelt High School
Howard Collier
Boys Cross Country: Head Coach
Track: Head Coach
Nathan Hale High School
Mike Comiskey
Softball: Head Coach
Chief Sealth High School
Lorna Considine
Track: Head Coach
D
Bishop Blanchet High School
Nils Dahlgren
Girls Soccer: Head Coach
Lakeside High School
Josie Dalrymple
Volleyball: Coach
Ballard High School
Jared Daniels
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Eastside Catholic High School
Dominic Daste
Athletic Associate
Cleveland High School
Rickey Davis
Boys Track: Head Coach
Ballard High School
Tara Davis
District Athletic Secretary
Ingraham High School
Jen-ai DeCano
Gymnastics: Head Coach
Ballard High School
Dan DeLong
Football: Coach
Nathan Hale High School
Magic Demirel
Fall Cheer: Head Coach
Winter Cheer: Head Coach
Franklin High School
Kaytlyn Dill
Volleyball: Head Coach
Eastside Catholic High School
David Dingler
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Franklin High School
Mohamed Dirie
Boys Soccer: Coach
Chief Sealth High School
Maurice Dolberry
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Cleveland High School
Beth Domondon
Athletic Secretary
Roosevelt High School
Kasey Downing
Athletic Secretary
O'Dea High School
Mike Doyle
Baseball: Head Coach
Bainbridge High School
Katie Drovdahl
Girls Soccer: Head Coach
Bainbridge High School
Scott Druker
Boys Soccer: Coach
E
Bainbridge High School
Darren Ekman
Girls Soccer: Coach
Seattle Prep. High School
Brian Elsner
Athletic Director
Girls Basketball: Head Coach
Seattle Prep. High School
Dana Elsner
Girls Soccer: Coach
Ingraham High School
Zack Elvig
Football: Head Coach
Seattle Prep. High School
Granville Emerson
Boys Basketball: Head Coach
Seattle Prep. High School
Max Engel
Baseball: Head Coach
Garfield High School
Carlos Enriquez
Boys Soccer: Head Coach
Ballard High School
Eric Ensign
Athletic Director
F
Lakeside High School
Derrek Falor
Girls Soccer: Head Coach
Lakeside High School
Madison Farley
Athletic Intern
Eastside Catholic High School
Katie Farr
Girls Basketball: Head Coach
West Seattle High School
Keffrey Fazio
Boys Basketball: Head Coach
West Seattle High School
Darryl Felix
Softball: Head Coach
Ingraham High School
Adam Fermstad
Football: Coach
O'Dea High School
Kevin Fieser
Boys Soccer: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Laura Fieser
Athletic Secretary
Cleveland High School
Hakim Finch
Baseball: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Mike Finnegan
Baseball: Head Coach
Lakeside High School
Mia Fisher
Girls Basketball: Head Coach
Franklin High School
Tony Foland
Boys Lacrosse: Head Coach
Lakeside High School
Serwaah Fordjour
Girls Soccer: Coach
Eastside Catholic High School
Colette Foreman
Girls Lacrosse: Head Coach
Rainier Beach High School
George Foster
Athletic Director
West Seattle High School
Risa Foster
Girls Soccer: Coach
Roosevelt High School
Jordan French
Cheer: Head Coach
Fall Cheer: Head Coach
Winter Cheer: Head Coach
Seattle Prep. High School
Mark Frisby
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Co-Ed Tennis: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Tim Frost
Track: Head Coach
G
Ballard High School
Michelle Gallagher
Girls Basketball: Coach
Holy Names Academy High School
Donny Gallegos
Gymnastics: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Sean Gaskill
Athletic Director
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
West Seattle High School
Tom Gass
Girls Soccer: Coach
Bainbridge High School
Kristin Gellert
Girls Water Polo: Head Coach
Boys Water Polo: Head Coach
Bainbridge High School
Norm Gibbs
Boys Soccer: Coach
Ballard High School
Danielle Gleit
Boys Swim: Head Coach
Cleveland High School
Martin Goldman-Kirst
Boys Tennis: Coach
Girls Tennis: Coach
Bishop Blanchet High School
Domingo Gomez
Boys Wrestling: Head Coach
Eastside Catholic High School
Chuck Goodman
Boys Lacrosse: Head Coach
Ingraham High School
Dan Goodwin
Unified Soccer: Head Coach
Unified Basketball: Head Coach
Eastside Catholic High School
Ricci Greenwood
Boys Soccer: Head Coach
Garfield High School
Kwajalein Griffin
Track: Head Coach
Ballard High School
Dale Griffith
Softball: Head Coach
Bainbridge High School
Andy Grimm
Track: Head Coach
Holy Names Academy High School
Daniel Guido
Girls Soccer: Coach
Ballard High School
Stephanie Gundel
Gymnastics: Head Coach
West Seattle High School
Jessica Gunderson
Volleyball: Coach
Bainbridge High School
Cindy Guy
Gymnastics: Head Coach
H
Franklin High School
Ronica Hairston
Fall Cheer: Head Coach
Bainbridge High School
Steve Haizlip
Boys Basketball: Head Coach
Garfield High School
Preston Hale
Boys Soccer: Coach
Bainbridge High School
Sonja Hanson
Volleyball: Coach
Ingraham High School
Joe Hardy
Boys Basketball: Coach
Ingraham High School
Chris Harrison
Boys Basketball: Coach
West Seattle High School
Will Harrison
Track: Head Coach
Lakeside High School
Chris Hartley
Athletic Director
Nathan Hale High School
Darby Haskins
Athletic Director
Bainbridge High School
Ian Havill
Girls Golf: Head Coach
Nathan Hale High School
David Heald
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Brett Hecko
Girls Basketball: Head Coach
Nathan Hale High School
Mike Heffron
Boys Ultimate Frisbee: Head Coach
Bainbridge High School
Chris Heisinger
Girls Soccer: Coach
Seattle Prep. High School
Andy Hendricks
Girls Soccer: Head Coach
Chief Sealth High School
Davie Hendrix
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Ingraham High School
Kyle Hoffman
Softball: Head Coach
Roosevelt High School
Chris Holland
Boys Swim: Head Coach
Roosevelt High School
Stanley Holmes
Girls Soccer: Head Coach
Rainier Beach High School
Matt Holt
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Cody Hopkins
Football: Coach
Nathan Hale High School
Hoover Hopkins
Football: Head Coach
Eastside Catholic High School
AJ Hostak
Boys Wrestling: Head Coach
Bainbridge High School
Anne HowardLindquist
Cross Country: Head Coach
Ingraham High School
Traci Huffer
Athletic Director
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Co-Ed Tennis: Head Coach
Cleveland High School
Jon Hughes
Athletic Director
Seattle Prep. High School
Jon Humphrie
Football: Coach
Ballard High School
Ross Humphries
Football: Head Coach
Roosevelt High School
Gary Hunter
Boys Soccer: Head Coach
Roosevelt High School
Lamar Hurd
Volleyball: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Jack Hutt
Volleyball: Coach
J
Holy Names Academy High School
Alonzo Jackson
Girls Basketball: Coach
Garfield High School
Chalayia Jackson
Cheer: Head Coach
Fall Cheer: Head Coach
Franklin High School
Craig Jackson
Boys Basketball: Head Coach
Cleveland High School
Ron Jackson
Football: Head Coach
Bainbridge High School
Tawnya Jackson
Fall Cheer: Head Coach
Winter Cheer: Head Coach
Franklin High School
David Jason
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Eastside Catholic High School
Cody Jenkins
Boys Swim: Head Coach
Franklin High School
Colin Johnson
Boys Track: Head Coach
Girls Soccer: Coach
Garfield High School
David Johnson
Girls Swim: Head Coach
Chief Sealth High School
Desiree Johnson
Volleyball: Head Coach
Ballard High School
Isias Johnson
Softball: Coach
Ingraham High School
Robert Johnson
Boys Tennis: Coach
Girls Tennis: Coach
Co-Ed Tennis: Coach
Chief Sealth High School
Ronald Johnson
Boys Soccer: Head Coach
O'Dea High School
Todd Jordan
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Co-Ed Tennis: Head Coach
Roosevelt High School
Donna Jornlin
Girls Cross Country: Head Coach
Lakeside High School
Tearon Joseph
Baseball: Coach
K
Bainbridge High School
Susan Kaseler
Co-Ed Sailing: Head Coach
Cleveland High School
Ryan Kastl
Boys Swim: Head Coach
Cleveland High School
Ryan Kastl
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Franklin High School
Hana Kawai
Girls Ultimate Frisbee: Head Coach
Nathan Hale High School
Christian Keffel
Boys Soccer: Coach
Bainbridge High School
Drew Keller
Boys Soccer: Head Coach
O'Dea High School
Jason Kerr
Boys Basketball: Head Coach
Seattle Prep. High School
Chris Kiehn
Boys Soccer: Coach
Girls Soccer: Coach
Lakeside High School
Jeff Kim
Volleyball: Head Coach
O'Dea High School
Monte Kohler
Athletic Director
Football: Head Coach
Seattle Prep. High School
Emily Kopca
Volleyball: Coach
Seattle Prep. High School
Dave Kosciuk
Boys Tennis: Coach
Girls Tennis: Coach
Co-Ed Tennis: Coach
Nathan Hale High School
Amanda Kostic
Girls Ultimate Frisbee: Head Coach
West Seattle High School
Obed Kouassi
Boys Soccer: Coach
Rainier Beach High School
Mutanda Kwesele
Boys Soccer: Head Coach
L
Garfield High School
Derek Lactaoen
Cross Country: Head Coach
Rainier Beach High School
Mychal Ladd
Girls Basketball: Head Coach
Eastside Catholic High School
Kyle Larsen
Baseball: Head Coach
Franklin High School
Chris Larson
Boys Soccer: Head Coach
Ballard High School
Aubrey Lawlor
Girls Soccer: Coach
Franklin High School
Darrell Lee
Cross Country: Head Coach
Ballard High School
Tim Lee
Baseball: Coach
Lakeside High School
Mike Lengel
Football: Head Coach
Bainbridge High School
Brad Lewis
Girls Basketball: Coach
Eastside Catholic High School
Gabby Lindblad
Girls Swim: Head Coach
Nathan Hale High School
Tyler Lippold
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Holy Names Academy High School
Matt Lizotte
Girls Soccer: Coach
Bainbridge High School
Tony Locascio
Boys Basketball: Coach
Holy Names Academy High School
Lacey London
Athletic Director
Rainier Beach High School
Derek Lopez
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Bainbridge High School
Andrew Lovejoy
Boys Ultimate Frisbee: Head Coach
Girls Ultimate Frisbee: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Kerry Loveland
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Ballard High School
Al Lowe
Volleyball: Coach
Holy Names Academy High School
Rachel Loy
Girls Swim: Head Coach
Roosevelt High School
Mindy Lu
Dance & Drill: Head Coach
Garfield High School
Jeremy Lugo
Girls Soccer: Head Coach
Garfield High School
Carole Lynch
Athletic Director
M
Ingraham High School
Malcom Mack
Boys Basketball: Head Coach
Rainier Beach High School
Irvin MacQuarrie
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Nathan Hale High School
Greg Maestretti
Girls Lacrosse: Head Coach
Seattle Prep. High School
Joshua Magallanes
Softball: Head Coach
O'Dea High School
Keandre MaGee
Football: Coach
Franklin High School
Patrick Malone
Athletic Director
Cleveland High School
Avery Manning
Girls Soccer: Head Coach
Chief Sealth High School
Mario Martinez
Girls Basketball: Head Coach
West Seattle High School
Jeremy Marzofka
Assistant AD
Football: Coach
Softball: Coach
Bishop Blanchet High School
Chris Maske
Girls Soccer: Coach
Rainier Beach High School
Jonathan Masler
Boys Ultimate Frisbee: Head Coach
Seattle Prep. High School
Mike Massoth
Baseball: Coach
Girls Bowling: Head Coach
Seattle Prep. High School
Aaron Maul
Football: Head Coach
Lakeside High School
Susan Mayfield
Girls Swim: Head Coach
Ballard High School
Mark Mcalexander
Boys Soccer: Head Coach
Garfield High School
Pat McCarthy
District Athletic Secretary
Holy Names Academy High School
Caitlin McClain
Assistant Athletic Director
Girls Crew: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Mike McCloskey
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Garfield High School
Stella McClure
Boys Tennis: Coach
Girls Tennis: Coach
Bainbridge High School
Doug McCombs
Baseball: Head Coach
Bainbridge High School
Mary McCombs
Boys Tennis: Coach
Bainbridge High School
Mary McCombs
Girls Tennis: Coach
Holy Names Academy High School
Erin McCormick
Girls Cross Country: Head Coach
Nathan Hale High School
Stacey McCue
Athletic Secretary
Franklin High School
Eric McCurdy
District Athletic Director
Holy Names Academy High School
Emily McKenzie
Girls Basketball: Head Coach
Holy Names Academy High School
Molly McKeon
Girls Ultimate Frisbee: Head Coach
Eastside Catholic High School
Kameron McLain
Volleyball: Head Coach
Ballard High School
Patrick McLane
Girls Ultimate Frisbee: Head Coach
Ingraham High School
Maria Medina
Athletic Secretary
Franklin High School
Clare Megathlin
Girls Track: Head Coach
Franklin High School
Mark Megathlin
Girls Soccer: Head Coach
Rainier Beach High School
Stephanie Melrose
Cross Country: Head Coach
Eastside Catholic High School
Brent Merritt
Boys Basketball: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Kristin Metcalf
Girls Cross Country: Head Coach
Roosevelt High School
Jerry Miller
Boys Wrestling: Head Coach
Lakeside High School
Matt Miller
Boys Swim: Head Coach
Holy Names Academy High School
Jerry Millsap
Softball: Head Coach
Ingraham High School
Aldo Mimbella
Volleyball: Coach
Ballard High School
Bob Mirenzi
Cross Country: Head Coach
Track: Head Coach

Garfield High School
Chris Moedritzer
Baseball: Head Coach
Ballard High School
Doug Montgomery
Baseball: Head Coach
Ingraham High School
Allie Morgan
Girls Lacrosse: Head Coach
Ingraham High School
Stephanie Morraitis
Cheer: Head Coach
Fall Cheer: Head Coach
Chief Sealth High School
Eric Moujtahid - Web
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Ingraham High School
Juan P Murillo
Boys Soccer: Head Coach
Ballard High School
Loka Murphy
Athletic Trainer
Ballard High School
Clark Murray
Boys Soccer: Coach
N
Franklin High School
Frank Nam
Boys Ultimate Frisbee: Head Coach
West Seattle High School
Michelle Neal
Cross Country: Head Coach
Garfield High School
Elaina Newbill
Winter Cheer: Head Coach
Lakeside High School
Bird Newland
Asst. Director of Athletics
Franklin High School
Mark Nichols
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Garfield High School
JaVon Nickens
Boys Basketball: Head Coach
Ballard High School
Kim Nickerson
Athletic Secretary
Ballard High School
John Nobis
Boys Ultimate Frisbee: Head Coach
Roosevelt High School
Colin Noteboom
Boys Basketball: Coach
West Seattle High School
Kyle Nothstein
Boys Soccer: Head Coach
O
Bishop Blanchet High School
John OLeary
Boys Cross Country: Head Coach
Holy Names Academy High School
Cari OLoughlin Britt
Volleyball: Head Coach
Girls Basketball: Coach
Bishop Blanchet High School
Lisa Olsen
Girls Basketball: Coach
Softball: Head Coach
Eastside Catholic High School
Matt ORourke
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Bainbridge High School
Nicolai Otte
Girls Crew: Coach
Ballard High School
Gina O\'Neill
Volleyball: Head Coach
P
Bishop Blanchet High School
Nick Padrnos
Boys Basketball: Coach
Seattle Prep. High School
Carey Parker
Girls Cross Country: Head Coach
Franklin High School
Steph Perez
Athletic Assistant
Garfield High School
Jordyn Perry
Baseball: Coach
Cleveland High School
Jerry Petty
Boys Basketball: Head Coach
Rainier Beach High School
Nicole Petty
Girls Track: Head Coach
Nathan Hale High School
Keith Piccirilli
Boys Soccer: Head Coach
Girls Soccer: Head Coach
Bainbridge High School
Dan Pippinger
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Eastside Catholic High School
Mike Pittas
Boys Lacrosse: Coach
Ballard High School
Drew Plommer
Football: Coach
Chief Sealth High School
Ernest Policarpio
Athletic Director
Baseball: Head Coach
Lakeside High School
Doug Porter
Boys Basketball: Coach
Track: Head Coach
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Cleveland High School
Steve Pratt
Girls Ultimate Frisbee: Head Coach
Ballard High School
Don Preston
Boys Lacrosse: Head Coach
Garfield High School
Jaquan Price
Volleyball: Head Coach
Ingraham High School
Keon Price
Volleyball: Coach
Franklin High School
Tavar Proctor
Girls Basketball: Head Coach
Ballard High School
Bethany Pruitt
Dance & Drill: Head Coach
Lakeside High School
Joe Puetz
Boys Basketball: Head Coach
Ballard High School
Daniel Pulse
Girls Soccer: Head Coach
Q
Holy Names Academy High School
Anne Quigg
Girls Golf: Head Coach
R
Chief Sealth High School
John Ramos
Cross Country: Head Coach
Bainbridge High School
Barb Reibsamen
Girls Lacrosse: Coach
Nathan Hale High School
Caitlin Relyea
Girls Basketball: Head Coach
Ballard High School
Suzanne Replinger
Girls Lacrosse: Head Coach
Lakeside High School
Sally Revere
Cross Country: Head Coach
Nathan Hale High School
Rick Richards
Boys Wrestling: Head Coach
Softball: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Ingraham High School
Giovan Richardson
Girls Basketball: Head Coach
Bainbridge High School
Ian Ritchie
Baseball: Coach
Eastside Catholic High School
Ben Rixe
Track: Head Coach
Holy Names Academy High School
Kali Roberts
Girls Track: Head Coach
Lakeside High School
Liz Robinson
Athletic Assistant
Seattle Prep. High School
Kirsti Rochon
Girls Swim: Head Coach
Chief Sealth High School
Ted Rodriguez
Football: Head Coach
Bainbridge High School
Cooper Rooks
Girls Water Polo: Coach
Cleveland High School
David Rosario
Boys Wrestling: Head Coach
Roosevelt High School
Max Rose
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Bainbridge High School
Jeff Rouser
Football: Head Coach
S
Holy Names Academy High School
Julianna Sackeyfio
Girls Soccer: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Dominic Salle
Football: Head Coach
Rainier Beach High School
Corey Sampson
Football: Head Coach
Cleveland High School
Francisco Sanchez-Garcia
Boys Soccer: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Bill Sauvage
Boys Basketball: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Joe Sauvage
Boys Basketball: Coach
Roosevelt High School
Ben Scheffler
Boys Basketball: Head Coach
Chief Sealth High School
Matt Schiavo
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Ingraham High School
Sue Schoolcraft
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
O'Dea High School
Tom Schutte
Boys Swim: Head Coach
Seattle Prep. High School
Deino Scott
Track: Head Coach
West Seattle High School
Jeff Scott
Football: Head Coach
Franklin High School
Peter Sennhauser
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Roosevelt High School
Ryan Sherlock
Athletic Director
Football: Head Coach
Bainbridge High School
Burton Shields
Baseball: Coach
Bainbridge High School
Jennifer Shorr
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Co-Ed Tennis: Head Coach
Garfield High School
Ken Simpson
Softball: Head Coach
Rainier Beach High School
Molly Sinnott
Girls Ultimate Frisbee: Head Coach
Seattle Prep. High School
Cait Slack
Girls Lacrosse: Head Coach
Eastside Catholic High School
Cait Slack
Girls Lacrosse: Coach
Chief Sealth High School
Colin Slingsby
Boys Basketball: Head Coach
Seattle Prep. High School
David Smith
Boys Soccer: Head Coach
Ingraham High School
Ben Snell
Boys Ultimate Frisbee: Head Coach
O'Dea High School
Drew Snider
Boys Lacrosse: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Steve Snorsky
Boys Lacrosse: Head Coach
West Seattle High School
Joel Snow
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
West Seattle High School
Corey Sorenson
Athletic Director
Boys Swim: Head Coach
Girls Swim: Head Coach
Garfield High School
Paul Spangenberg
Boys Golf: Head Coach
Girls Golf: Head Coach
Ingraham High School
Kurt Spann
Boys Track: Head Coach
Roosevelt High School
Garrett Spring
Boys Basketball: Coach
Bishop Blanchet High School
Lisa Srithongsuk
Volleyball: Coach
Franklin High School
Richard Staudt
Volleyball: Coach
Seattle Prep. High School
Rich Stearns
Boys Lacrosse: Head Coach
Nathan Hale High School
Alexis Stevens
Gymnastics: Head Coach
Garfield High School
Jonathan Stever
Girls Soccer: Coach
Nathan Hale High School
Cary Stidham
Cross Country: Head Coach
Track: Head Coach

Roosevelt High School
Tom Stoeckle
Softball: Head Coach
Cleveland High School
Granville Storey
Cross Country: Head Coach
Eastside Catholic High School
Stacey Stoutt
Assistant Athletic Director
Cleveland High School
Carrie Stuart
Volleyball: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Tom Suarez
Boys Tennis: Coach
Girls Tennis: Coach
Roosevelt High School
Kevin Suedel
Baseball: Coach
Seattle Prep. High School
Marcene Sullivan
Volleyball: Head Coach
Lakeside High School
Kellen Sundin
Baseball: Head Coach
Ingraham High School
Daniel Swayne
Girls Soccer: Coach
Bainbridge High School
Lara Sweeney
Volleyball: Coach
West Seattle High School
Shon Sweet
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Ingraham High School
Bob Swift
Cross Country: Head Coach
Girls Track: Head Coach
Lakeside High School
Mark Szabo
Boys Soccer: Head Coach
T
Holy Names Academy High School
Jerrell Tate
Volleyball: Coach
West Seattle High School
Darnell Taylor
Girls Basketball: Head Coach
Bainbridge High School
Kaycee Taylor
Athletic Director
Boys Swim: Head Coach
Ingraham High School
Thomas Taylor
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Eastside Catholic High School
Jeremy Thielbahr
Athletic Director
Football: Head Coach
West Seattle High School
Cathy Thom
Co-Ed Tennis: Head Coach
Roosevelt High School
Jasen Thomas
Girls Basketball: Head Coach
Garfield High School
Joey Thomas
Football: Head Coach
Roosevelt High School
Sara Thomas
Girls Basketball: Coach
Ballard High School
Nick Thornton-Jack
Baseball: Coach
Ballard High School
Kevin Todd
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Co-Ed Tennis: Head Coach
Bainbridge High School
Tami Tommila
Girls Lacrosse: Head Coach
Roosevelt High School
Brenda Tomtan
Girls Swim: Head Coach
Roosevelt High School
Shea Tonkin
Baseball: Head Coach
Franklin High School
Thomas Townsend
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Bainbridge High School
Barb Trafton
Girls Crew: Head Coach
Chief Sealth High School
Chris Troupe
Gymnastics: Head Coach
Garfield High School
John Trupin
Baseball: Coach
West Seattle High School
Bryan Tupper
Baseball: Head Coach
V
Franklin High School
Jasmine Vail
Volleyball: Coach
O'Dea High School
Brian Vaughan
Boys Golf: Head Coach
West Seattle High School
Todd Veenhuizen
Girls Soccer: Head Coach
Bainbridge High School
Jack Visco
Boys Lacrosse: Head Coach
Ballard High School
Selena Voelker
Volleyball: Coach
W
Seattle Prep. High School
Andrew Walker
Boys Cross Country: Head Coach
Bishop Blanchet High School
Chase Walker
Girls Basketball: Coach
Roosevelt High School
Jeff Ware
Football: Coach
Nathan Hale High School
Walter Washington
Boys Basketball: Head Coach
Franklin High School
Christopher Weakley
Baseball: Head Coach
Ingraham High School
Mike Wentzel
Girls Soccer: Head Coach
West Seattle High School
Abby West
Volleyball: Head Coach
Ingraham High School
Andrew Westmark
Boys Soccer: Coach
Ballard High School
Sara Wetstone
Girls Basketball: Head Coach
Seattle Prep. High School
Melissa White
Athletic Secretary
Franklin High School
JJ Wilkerson
Athletic Secretary
Garfield High School
Cassidy Will
Athletic Secretary
Garfield High School
John Williams
Boys Wrestling: Head Coach
Girls Wrestling: Head Coach
Cleveland High School
Rebecca Williams
Softball: Coach
Bainbridge High School
Brittany Wisner
Softball: Coach
Y
Cleveland High School
Roger Yamaguchi
Boys Tennis: Head Coach
Girls Tennis: Head Coach
Co-Ed Tennis: Head Coach
West Seattle High School
Shelley Yeigh
Athletic Secretary
Ingraham High School
Bronson Young
Volleyball: Head Coach

Copyright 2007-2016 MetroLeagueWA.org
Advertising Privacy Policy